Czy fotowoltaika jest opłacalna?
Fotowoltaika to niezwykle popularny temat w ostatnich latach, szczególnie po podwyżkach cen energii elektrycznej. Instalacje fotowoltaiczne pozwalają na wytwarzanie darmowej energii dzięki promieniom słonecznym. Mimo to wiele osób nadal zastanawia się nad opłacalnością jej montażu. Przeczytaj poniższy artykuł, by dowiedzieć się, dlaczego warto ją zamontować.
W jaki sposób działają panele fotowoltaiczne?
System fotowoltaiczny składa się z paneli solarnych, inwertera, liczników zużycia i produkcji energii, okablowania oraz akumulatora z regulatorem ładowania. Instalacje te dzielą się na niezależne oraz przyłączone do sieci elektroenergetycznej. System fotowoltaiczny zajmuje się przekształcaniem energii słonecznej na prąd elektryczny stały. Dzieje się to dzięki specjalnej budowie paneli. Znajdujący się w ogniwie krzem pochłania fotony ze światła i wybija elektrony ze swojej pozycji, przez co zmusza je do ruchu. Ten ruch elektronów to właśnie przepływ prądu elektrycznego. Inwerter zamienia prąd stały z paneli fotowoltaicznych na prąd zmienny, co umożliwia korzystanie z niego.
Jakie są zalety zamontowania fotowoltaiki?
System fotowoltaiczny to przede wszystkim duża oszczędność. Ponadto możliwość skorzystania z dotacji oraz dofinansowań rządowych pozwala na obniżenie kosztów jej instalacji. Dodatkowo należy pamiętać o tym, że panele są odporne na bardzo wysokie, jak i niskie temperatury (nawet do -30°C), gradobicia oraz burze. Tym samym ich odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne jest większa niż nowoczesnych okien czy chociażby sidingu. Kolejnym atutem fotowoltaiki jest jej długowieczność. Zakłada się, że przez pierwsze 20 lat użytkowania powinna ona działać bez zarzutu. Kolejną zaletą jest fakt, iż fotowoltaika jest ekologicznym rozwiązaniem.